Heino Pars 95, retrospektiivID 1 ja 2  

Programm on pühendatud Eesti animatsioonimeistri Heino Parsi 95. sünniaastapäevaks
Programm on ühenduslink ajaloo ja tänapäeva vahel, tutvustades meie noortele kunagise animatsiooni suurkuju pärandit, mille peal kasvasid ülesse mitmete aastakümnete lapsed.

Täpsemat tutvustust Heino Parsi kohta saad lugeda siit: https://www.efis.ee/et/varamu/biograafiline-leksikon/heino-pars. Heino oli oma ala teerajaja, nagu ka tema eelkäija ja teatud aeg ka tema kolleeg Elbert Tuganov omas valdkonnas. Meie toome tänavu teieni osa tema töödest, et saaksite aimu, milles maestro pärand seisneb. Retrospektiivid koosnevad mõlemad neljast animatsioonist, esimene retrospektiiv on 57 ja teine 63 minuti pikkune.  Heine sünniaastapäev langeb kokku meie festivaliga ja leiab aset 13. oktoobril. Filme esitlev Tallinnfilm/EFI.

Retrospektiiv 1 (4 filmi, 57min)
"Operaator Kõps seeneriigis", pikkus 20:33, tootmisaasta 1964
Sünopsis: Operaator Kõps saabub seenespetsialistist professori juurde, kes viib operaatori seeneriiki ekskursioonile ja peab talle loengu. Seeneriiki jõudnud, näitab Kõps oma filmikaamera abil suures plaanis ja ebatavalise nurga alt selle mitmekesiseid asukaid – kännuseeni, pilvikuid, puravikke, šampinjone. Kiirenduse abil näidatakse seente tormilist kasvamist. Eraldi jagatakse teavet mürgistest seentest ja õpetussõnu nende äratundmiseks. Lahkudes saab operaator Kõps kingituseks korvitäie häid söögiseeni, et neist maitsev roog valmistada.

"Mardileib", pikkus 9:42, tootmisaasta 1971


Sünopsis: Keskaegse Tallinna apteekri õpipoiss Mart valmistab sapihaigele raehärrale kibeda ravimi asemel magusa mardileiva, martsipani. Haige terveneb, imerohi saab tuntuks ja linnale martsipaniga kuulsust toonud Mart kosib raehärra kauni tütre.

"Nael", pikkus 8:40 , tootmisaasta 1972
Sünopsis:  Heino Parsi satiiriline, eksperimentaalses vormis ühiskonda käsitlev nukufilm naeltest koosneb mõtteliselt neljast novelletist: „Armastus“, „Pugeja“, „Huligaan“ ja „Tsirkus“. Tabavalt ja humoorikalt näidatakse inimesteks kehastunud naelte omavahelisi suhteid, olgu selleks siis kavaleri ja tema daami armuafäär, pugejaliku tallalakkuja ponnistused, nokastunud huligaani tülinorimine ning edeva loomataltsutaja suhted tsirkuselõviga.

"Kunksmoor", pikkus 18min, tootmisaasta1977
Sünopsis:  Väikesel meresaarel elab oma majakeses Kunksmoor. Ta tunneb hästi ravimtaimi ja oskab nende abil haigeid ja hädasolijaid aidata. Kunksmoor tunneb ette ka õnnetusi ning suudab neid õhupalliga kohale lennates ära hoida. Ometi ei saa tormituulte vastu ka tema ning nii päästab ta ühel tormisel päeval uppumissurmast laevakapteni. Merekaru ravitsedes tärkab vastastikuna sümpaatia, mis toob Kunksmoori ellu põnevaid pöördeid.

Retrospektiiv 2 (4 filmi, 63 min)
"Välek vibulane" pikkus 18:30, tootmisaasta 1980
Sünopsis: Elar Kuusi jutustuse "Kotkakoopa Poeg" järgi tehtud populaarteadusliku kallakuga seikluslik nukufilm viib meid kiviaega, tutvustades tolle aja olmet ja inimsuhteid.

"Meemeistrite linn", pikkus 19:57, tootmisaasta 1983
Sünopsis:  Usinad mesilased elavad oma imepärases maailmas töökat ja harmoonilist elu. Vaataja ees on mesilaste kõik elutsüklid. Ühe mesilasepõnni vastupunnimine kindlakskujunenud elurütmile teeb vaadeldava taruelu põnevamaks. Saab teada, mida mesilased söövad, kuidas nad järglasi hooldavad, palju õienektarit oma elu jooksul korjata jõuavad, milline on elukorraldus mesitarus ja kuidas nad oma ühist kodu vaenlaste eest kaitsevad. Väikeste meemeistrite töökus, vaprus ja ennastohverdavus on imetlusväärne.

"Naerupall",
pikkus 9:38, tootmisaasta 1984



Sünopsis: Võlupall hüpleb mööda linna ringi ning lohutab ja rõõmustab kõiki oma teekonnal. Naerupall teeb tuju heaks nii noortel kui vanadel, nii hädasolijatel kui tülitsejatel. Lõpuks saab ka palli väike omanik aru, et tema pall toob rõõmu kõigile ning poiss on õnnelik.

"Päkapikud piiluvad", pikkus 14min, tootmisaasta 1990


Sünopsis:  Nukufilm jôuludest. Filmis ühitatakse nukumaailm ja natuurivôtted lastega, elustatakse traditsiooniline muinasjutumaa päkapikkude ja jôuluvanaga. Film on tehtud, mõeldes väikesele vaatajale.

Eelmine
Elbert Tuganov 100, retrospektiiv
Järgmine
...