NUKUFILM 60 remix 12+

Programm noortele vanuses 12+, aga ka vanematele. Programmi kestus ca 72 minutit, kokku viis animatsiooni.


HING SEES
Riho Unt, 2002, pikkus 18:00, tootja Nukufilm

Sünopsis: Anton Hansen Tammsaare jutustuse "Elavad nukud" ainetel. Animatsioonitehnikasse viidud mõtisklus hinge olemusest, vaadatuna läbi laste mõttemaailma. Filmi "Hing sees" peategelaseks on alles lastetoas mängiv pisike Poiss, kes igatseb endale niisuguseid mängusõdureid, kes oskaksid surra nagu päriselt - silmad kinni. Filmile loovad kontrasti karikeeritud lastetüübid, kes räägivad asjadest, millede nimel valmis tegema kõik, et oma mänguasjadele hing "sisse puhuda". Eesmärgi saavutamisel on Poiss järjekindel ja jonnakas. Mängu tõsidusest pole tal aimugi.


TÜHI RUUM
Ülo Pikkov, 2016, pikkus 10:00, tootja Nukufilm

Sünopsis: 2. Dokumentaalne animatsioonfilm unistusest, mis läbi filmi ka lõpuks täitub. Eesti Vabariigi endine ohvitser Leonhard Lina (1914-1994) asus vangistamiskartuses 1944. aastal ennast varjama. Peidukohaks sai vahelaega kartulikelder, kus ta igatsusest kodu järgi meisterdas vähendatud koopia oma endisest kodust. Kokku valmistas Leonhard 217 miniatuurset mööblieset ja tarbeasja. Meisterdatud “nukumööbel” oli mõeldud kingituseks tütar Merikesele, kelle juurest ta lahkus vaid mõni kuu pärast lapse sündi. Nii tegi ta käepärastest materjalidest tütrele täiusliku koopia nende kunagisest kodust. Kätte sai Merike selle kingituse aga alles kümneaastasena, kui 1954. aastal saadeti Leonhardile sõna, et ta võib välja tulla ja teda milleski ei süüdistata. Leonhard varjas ennast ühtekokku kümme aastat. “Tühi ruum” elustab ühe kunagise unistuse, kunagi ammu eksisteerinud korteri ja ühe väikese tüdruku, kes seal toimetab ja mängib. Film esitab loo, mida kartulikeldris varjav isa nägi oma unistustes. “Tühi ruum” on ühe unistuse rekonstruktsioon, taustal 1950ndate ühiskondlik äng - äsja lõppenud sõda, küüditamine, kohustuslik kolhooside moodustamine, metsavendade püüdmisaktsioonid.

Filmis kasutatakse Leonhard Lina poolt loodud originaalmööblit ning tema tütre Merikese lapsepõlvefotode järgi tehtud nukku. “Tühi ruum” põhineb Leonhard Lina tütre Merikese intervjuudel.


PAPA
Girlin-Bassovskaja (Jelena Girlin ja Mari-Liis Karula), 2014, pikkus 16:00, tootja Nukufilm

Sünopsis: Ema katsub lagunevat perekonda koos hoida. See on peaaegu võimatu ülesanne, kui teine pool võrdselt ei pinguta. Ja laps jääb igatsema armastust, proovides usaldada ja armastada inimest, keda võib-olla polegi olemas olnud. On vaid kujutlus ja lootus. Et ta on, et ta võiks olla... Isa. Teda oodatakse. Lõputult. Ja kui ta siis lõpuks on... Kas siis on enam õige aeg?


PINGVIINIDE PARAAD
Riho Unt/Julia Pihlak, 2002 pikkus 10:00, tootja Nukufilm

Sünopsis: Sa lähed paraadile. Lähed vaatama neid, keda pead enda omaks. Sa tead, et nad on sulle truud alamad, keda enda eest sõtta saata. Vaatad neid, et korrata: sa oled kaitstud. Sa ootad seda kõige kaitsetumatelt, kelle suurim vaenlane oled sa ise.


IGAVESED JAHIMAAD
Elin Grimstad, 2016, pikkus 18:00, tootjad Medieoperatorne/Nukufilm

Sünopsis: Saarel mängivad kaks last, näeme avatud rannamaastikku. Laste kujutlusvõime ulatub silmapiirini. Läbi laste silmade näeme looduse ilu, seda kõige väiksemast ämblikust kuni suurepärase päikeseloojanguni. Nende jaoks on kõik võrdselt tähtis. Neil on lemmikmäng - nad otsivad surnud loomi. Lapsed vaatavad kivide alla, otsivad rannalt, mudaaukudest ja põldudelt. Kui nad on juba mitu looma leidnud, toovad nad need kokku oma enda väiksesse surnuaeda. Lapsed matavad loomad maha, kaunistavad nende hauad, laulavad laule ja loevad luuletusi. Loomad ärkavad taas elu - nad ärkavad ilusas loomade paradiisis, nn “igavestel jahimaadel”. Need rituaalsed matused aga ei puuduta ainult lapsi. Tseremoonial osalevad nii taimestik, meri kui ka linnud. Saarel elab ka Jahimees. Tema tapabki loomi, keda siis lapsed otsivad. Lapsed korjavad Jahimehe ohvreid kui aardeid. Nad muudavad Jahimehe julma tegevuse millekski heaks. Kui lapsed hakkavad end nägema moraalsest aspektist, muudab see aga midagi nende sees. Nad saavad aru, et ka jahimehel on õigus eksisteerida.

Eelmine
NUKUFILM 60 remix täiskasvanutele
Järgmine
NUKUFILM 60 remix lastele